پيام ترافيكي

پس از تاريک شدن هوا بلافاصله چراغ هاي کوچک را روشن کنيد و متناسب با شرايط جاده ، از نور بالا و پايين استفاده نماييد.

نظر سنجي سايت

نظر شما در باره قوانین جدید راهنمائی و رانندگی به خصوص سیستم صدور گواهینامه های هوشمند چگونه است؟

مشاهده نتايج

Loading ... Loading ...

آمار سایت

وضعيت آب و هواامروزه دریافت گواهینامه های رانندگی مرحله به مرحله انجام می شود. برای اخذ هر گواهینامه ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی و همچنین قبول شدن در آزمون های آیین نامه و مهارت عملی رانندگی با وسیله نقلیه مربوط الزامی است. البته شروط دیگری نیز وجود دارد که در جدول ذیل به آن ها اشاره شده است.

همان طور که در جدول ضمیمه می بینید، رانندگی با وسایل نقلیه باربری با ظرفیت ۳٫۵ تا ۱۰ تن منوط به دریافت گواهینامه «پ یک» است. برای دریافت این گواهینامه علاوه بر این که سن متقاضی باید ۲۳ سال تمام باشد، سپری شدن حداقل ۲ سال از تاریخ دریافت گواهینامه «ب یک» نیز الزامی است.

اما در حال حاضر دریافت این گواهینامه به راحتی آن چه گفته شد، نیست و می توان گفت به دلیل تعلل مسئولان راهنمایی و رانندگی در صدور گواهینامه پ یک، دریافت آن برای متقاضیان ناممکن شده است.

چه کسی پاسخگوی بیکاری ماست؟

از آن جا که گواهینامه پ یک مخصوص خودروهای باربری است و از سوی دیگر رانندگی با این خودروها شغل اصلی بسیاری از افراد جامعه محسوب می شود، می توان گفت: سهل انگاری در صدور این گواهینامه به بیکار شدن این افراد منجر می شود. یک شهروند در این باره می گوید: پس از گرفتن گواهینامه «ب یک» در یک شرکت پخش محصولات غذایی استخدام شدم ولی اکنون شرکت تصمیم گرفته است به جای وانت پیکان از خودروی ایسوزو استفاده کند که رانندگی با آن مستلزم دارا بودن گواهینامه پ یک است.محمدی ادامه می دهد:  وقتی متوجه شدم شرایط دریافت این گواهینامه را دارم بلافاصله به اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه کردم تا برای اخذ گواهینامه اقدام کنم.

این جوان ۳۰ ساله که متأهل و صاحب دو فرزند است، می گوید: اما مأموران راهنمایی و رانندگی بدون آن که توضیح قانع کننده ای بدهند، گفتند فعلا این گواهینامه را صادر نمی کنیم، برو بعدا بیا!

وی که به دلیل نداشتن گواهینامه «پ یک» شغل خود را از دست داده است، می افزاید: چه کسی مسئول بیکار شدن من خواهد بود؟ از یک طرف رئیس شرکت اجازه نمی دهد با گواهینامه «ب ۲» با خودروهای ایسوزو رانندگی کنم زیرا پلیس این کار را غیرقانونی می داند و از انجام آن ممانعت می کند اما جالب این جاست که برای صدور آن نیز اقدامی نمی کنند.

شهروند دیگری نیز در این باره می گوید: پدر من راننده کامیون است و من از دوران نوجوانی با رانندگی این خودروها آشنایی دارم.

نیک خواه که برای دریافت گواهینامه پ یک به اداره راهنمایی و رانندگی مشهد مراجعه کرده است، به خبرنگار خراسان می گوید: حدود یک ماه قبل با جمع آوری مقداری پس انداز و قرض از دوستان توانستم یک خاور خریداری کنم به این امید که با فعالیت در یک موسسه حمل و نقل کالا و اثاثیه می توانم خیلی زود بدهی خودم را بپردازم.

وی در پاسخ به این سوال که چطور قبل از گرفتن گواهینامه اقدام به خرید خودرو کرده است، نیز می گوید: از دوستانم شنیده بودم که خودرو گران خواهد شد. از طرفی دیگر با توجه به مهارتی که در رانندگی دارم مطمئن بودم به راحتی در امتحان رانندگی قبول خواهم شد.

پلیس اجازه نمی دهد؛ بیمه قبول نمی کند

رئیس یک موسسه اتوبار در شهر مشهد در این باره به خراسان می گوید: از نظر من مهارت و سابقه راننده بیشتر از داشتن کاغذی به نام گواهینامه ارزش دارد، ولی به دلیل ضوابط موجود نمی توانیم فرصت های شغلی را در اختیار افرادی که گواهینامه «پ یک» ندارند، قرار دهیم.

وی که تمایلی به درج نام خود در روزنامه ندارد، ادامه می دهد: برای من واقعا جای سوال است، چطور می شود وقتی خود آقایان گواهینامه پ یک صادر نمی کنند، باز هم به ماموران مستقر در معابر و جاده های کشور دستور می دهند که رانندگان خودروهای باربری ۵/۳ تا۱۰تن باید گواهینامه پ یک داشته باشند و در صورتی که این گواهینامه را نداشته باشند، خودرو به پارکینگ هدایت می شود!

این فرد که خود دارای گواهینامه پایه یک قدیم است، می افزاید: به غیر از این که پلیس اجازه نمی دهد این خودروها با گواهینامه یک سطح پایین تر مانند «ب۲» هدایت شود، شرکت های بیمه نیز در صورت وقوع تصادف گواهینامه های ب یک و ب۲ را قبول ندارند.

گواهینامه پایه یک صادر کنید!

به عنوان یک متقاضی دریافت گواهینامه پ یک به یکی از آموزشگاه های رانندگی سطح شهر می رویم تا از نزدیک در جریان مشکلات متقاضیان قرار بگیریم.

مدیر آموزشگاه با اعلام این که هنوز دستورالعمل آزمون گواهینامه پ یک از سوی راهنمایی و رانندگی ابلاغ نشده است، می گوید: طبق روال گذشته باید حدود ۲ماه پیش راهنمایی و رانندگی دستورالعمل آزمون آیین نامه و مهارت عملی رانندگی با وسایل نقلیه مربوط برای اخذ گواهینامه پ یک را به آموزشگاه ها ارائه می کرد که هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است.

مدیر این آموزشگاه بعد از آن که متوجه می شود هدف ما دریافت گواهینامه نیست بلکه تهیه گزارش است، می گوید: هنوز برای گواهینامه های «پ۱» و «پ۲» دستوالعملی صادر نشده است.

به گفته وی آموزشگاه های رانندگی پایه یک شهر توانایی انجام آزمون تئوری و عملی این گواهینامه ها را دارند.

وی در ارائه یک راهکار برای حل این مشکل می گوید: مسئولان راهنمایی و رانندگی می توانند برای آن که از سرگردانی و بلاتکلیفی متقاضیان جلوگیری شود طبق روال قبل آزمون گواهینامه پایه یک قدیم را برگزار کنند.

وی در پاسخ به این سوال که این نوع تقسیم بندی گواهینامه چه امتیازاتی دارد، می گوید: بدون شک این تقسیم بندی باعث افزایش مهارت های رانندگان می شود. وی ادامه می دهد: در گذشته فرد با گذشت دو سال از دریافت گواهینامه پایه دو (که مخصوص خودروهای سواری بود) می توانست برای دریافت گواهینامه پایه یک اقدام کند، سپس در صورت قبولی بدون مهارت تکمیلی می توانست راننده یک اتوبوس با ظرفیت ۴۰مسافر شود و با خیالی آسوده در جاده های کشور رانندگی کند.

صدور گواهینامه پ یک هنوز در دستور کار نیست!

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان خراسان رضوی در گفت وگو با خراسان می گوید: گواهینامه «پ یک» در آیین نامه راهنمایی و رانندگی پیش بینی شده ولی هنوز صدور آن در دستور کار قرار نگرفته است.

سرهنگ حمیدرضا جعفری با تایید ایجاد پاره ای مشکلات برای متقاضیان درباره علل صادرنشدن این گواهینامه تصریح می کند: پس از گرفتن گواهینامه «ب۲» حداقل ۲سال باید سپری شود تا متقاضی بتواند برای دریافت گواهینامه «پ یک» اقدام کند. اکنون این زمان به پایان رسیده است ولی هنوز دستوالعمل آزمون این گواهینامه و این که با چه خودرویی آزمون انجام شود، به ما ارائه نشده است.

وی ادامه می دهد: ما مشکلات متقاضیان را به تهران منعکس کرده ایم حتی بعد از صدور گواهینامه ب۲ و تمام شدن ٢ سال نیز مکاتباتی با راهور ناجا انجام دادیم و پیگیر ارائه راهکاری برای این مسئله شدیم.

سرهنگ جعفری با بیان این که در حال حاضر در هیچ یک از شهرهای کشور گواهینامه پ یک صادر نمی شود، بار دیگر تاکید می  کند:«هنوز چگونگی انجام آزمون این گواهینامه از سوی مسئولان مستقر در تهران ارائه نشده است.»

وی زمان مشخصی را برای حل این مشکل ذکر نمی کند و می افزاید: ما هم مثل مردم منتظر رسیدن دستورالعمل هستیم.

وی تاکید می کند:راهنمایی و رانندگی استان آمادگی اجرای آزمون و صدور گواهینامه پ یک به محض مشخص شدن دستورالعمل را دارد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا تا زمان صدور این گواهینامه، برای رانندگان خودروهای مربوط در صورت نداشتن گواهینامه «پ یک» اعمال قانون می شود یا خیر می گوید: ببینید اصل صورت مسئله را نمی توان پاک کرد، همان طور که در آیین نامه پیش بینی شده برای رانندگی با این خودروها داشتن این گواهینامه الزامی است و راننده نمی تواند با گواهینامه «ب۲» آن ها را براند.

سرهنگ جعفری می افزاید: حتی اگر ماموران ما به این مسئله ایراد نگیرند، در صورت وقوع حادثه، شرکت های بیمه حتی یک ریال هم بابت خسارت پرداخت نمی کنند.

وی با این حال خاطرنشان می کند: دارندگان گواهینامه پایه دوم قدیم می توانند طبق روال گذشته برای دریافت گواهینامه پایه یک اقدام کنند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا این نوع تقسیم بندی گواهینامه ها تاثیری در کاهش تصادفات رانندگی داشته است یا خیر می  گوید:به این سوال شما این طور می توان پاسخ داد در واقع تحقیقی نشده است که آیا این روش صدور گواهینامه در کاهش تصادفات موثر بوده یا این که اگر چنین بوده به چه میزان تصادفات را کاهش داده است.

به گفته سرهنگ جعفری این روش صدور گواهینامه منطبق با استانداردهای جهانی است. از آن جا که طبق گفته های رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان خراسان رضوی در هیچ یک از شهرهای کشور گواهینامه پ یک صادر نمی شود، بدون شک می توان گفت جمعیت زیادی از جوانان کشور برای دریافت این گواهینامه در بلاتکلیفی به سر می برند ولی سوال این جاست که آیا این بلاتکلیفی هم معادل استانداردهای جهانی است؟!